Ginekomastia

Czym jest ginekomastia? 

Ginekomastia jest chorobą polegającą na powiększeniu piersi męskiej. Jest ona powszechna u młodzieży w okresie dorastania oraz u osób powyżej 50 roku życia. Jeżeli nie rozwija się ona na podłożu zaburzeń hormonalnych - może być leczona operacyjnie. Problem ginekomastii może dotyczyć jednej lub obu piersi. 

Rozróżnia się następujące postaci ginekomastii:

  • gruczołową,
  • tłuszczową,
  • mieszaną.

W większości przypadków diagnozowana jest postać mieszana.

Metodyka zabiegu:

Zabieg ginekomastii zazwyczaj przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W zależności od rodzaju rozpoznanej ginekomastii, zabieg wykonuje się w różnych konfiguracjach:

  • podskórne wycięcie gruczołu piersiowego,
  • liposukcja,
  • wycięcie nadmiaru skóry.

Bezpośrednio po wykonanym zabiegu, pacjent jest ubierany w specjalne ubranie uciskowe (pas/opaskę), która ma na celu uniemożliwienie gromadzenia się płynów w operowanej piersi. W przypadku wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym, pacjent pozostaje w klinice pod opieką zespołu lekarskiego.

Zalecenia pozabiegowe:

Istotnym aspektem w procesie rekonwalescencji jest noszenie opaski uciskowej przez okres 3-4 miesięcy po zabiegu. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja rany pozabiegowej. Należy ją myć delikatnymi środkami myjącymi oraz dobrze osuszać. W pierwszych dobach po zabiegu mogą pojawić się typowe dla zabiegu chirurgicznego dolegliwości np. ból, uczucie obrzmienia (napuchnięcia), dyskomfort w poruszaniu się, zasinienia w okolicy operowanej. Objawy te ustępują w okresie do dwóch tygodni po zabiegu. W razie silnego bólu, lekarz prowadzący zaleci przyjmowanie leków p/bólowych.

Przez okres około 3-4 tygodni po zabiegu należy powstrzymać się od aktywności fizycznej, unikać gorących kąpieli, przegrzewania organizmu oraz pobytu w saunie i na basenie.

Czas niezdolności do pracy:

Absencja wynosi zwykle 3-7 dni po wykonanym zabiegu.

Ważne informacje:

Czas trwania zabiegu: 90-120 minut
Rodzaj znieczulenia: ogólne
Wymagane badania: grupa krwi, morfologia, wskaźniki krzepnięcia (APTT/INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), szczepienie p/WZW B, EKG,
Dodatkowe wymagania: nie należy spożywać posiłków, napojów min. 6 godzin przed planowanym zabiegiem
Czas pobytu w klinice: 1 doba
Przeciwwskazania do zabiegu: zaburzenia krzepliwości, infekcje organizmu, nieuregulowane choroby m.in. układu krążenia, złe wyniki badań


SPECJALISTA CHIRURG: