Pierwsze Polskie Centrum Szkoleniowe Chirurgii Mikrograficznej Mohsa

Leczenie nowotworów skóry metodą chirurgii mikrograficznej Mohsa

Operacje Nosa w CM Bieniek

Raki skóry należą do najczęściej występujących nowotworów złośliwych człowieka. W zaawansowanych stadiach mogą one agresywnie niszczyć tkanki a nawet prowadzić do śmierci. Każdy guz nowotworowy zbudowany jest nie tylko ze zmian widocznych gołym okiem, ale także z nacieków komórkowych wnikających w otaczające tkanki. Dlatego w trakcie każdego zabiegu leczniczego oprócz samego guza należy usunąć też pewien margines tkanek które z nim sąsiadują.

Podczas tradycyjnego wycięcia szerokość tego marginesu jest typowo określana przed zabiegiem i np. dla raka podstawnokomórkowego wynosi kilka milimetrów. W większości przypadków taki sposób operacji zapewnia wyleczenie i dobre efekty estetyczne. Nierzadko jednak rozwijają się nawroty nowotworu, co jest wynikiem pozostawienia nieusuniętych nacieków. Rutynowe wycięcie może też prowadzić do nadmiernego usunięcia zdrowych tkanek i złych wyników kosmetycznych czy funkcjonalnych, a zdarza się to najczęściej w obrębie delikatnych struktur twarzy, np. powiek czy nosa.

W opisanych przypadkach mniejsze ryzyko nawrotów a jednocześnie możliwość zaoszczędzenia zdrowych tkanek zapewnia metoda Chirurgii Mikrograficznej Mohsa. Dzieje się tak dlatego, że szerokość marginesów wycięcia stosowana w tej metodzie jest zależna od faktycznego zasięgu nacieków nowotworowych.  Została ona opracowana przez amerykańskiego chirurga Fryderyka Mohsa i rozpowszechniona w wielu krajach świata. Metoda polega na etapowym wycięciu nowotworu z pełną kontrolą histologiczną marginesów – prowadzoną w trakcie zabiegu z zastosowaniem specyficznej techniki histologicznej. Niezbędnym elementem metody jest tzw. mapowanie guza czyli dokumentacja graficzna nacieków nowotworu.

Zabiegi są wykonywane zwykle w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. Podczas każdego etapu leczenia wycięte tkanki przechodzą cykl obróbki trwający 0,5- 1 godziny, kończący się badaniem histologicznym. W skomplikowanych przypadkach dojście do marginesów wolnych od nowotworu wymaga wielu etapów tego postępowania i zajmuje wiele godzin. Rekonstrukcja ubytku wykonywana jest typowo po potwierdzeniu braku nacieków nowotworowych w marginesach ostatniego wycięcia.  Prawidłowe stosowanie metody Mohsa wymaga dużego doświadczenia zespołu prowadzącego zabieg operacyjny, jak również preparatykę i diagnostykę histologiczną.

Kursy

Program V Kursu Chirurgii Mikrograficznej Mohsa

Prywatny Ośrodek Chirurgii Plastycznej dr hab. n. med. Andrzeja Bieńka organizuje cykliczne kursy z zakresu chirurgii mikrograficznej Mohsa (CMM).

więcej

Program IV Kursu Chirurgii Mikrograficznej Mohsa

Prywatny Ośrodek Chirurgii Plastycznej dr hab. n. med. Andrzeja Bieńka organizuje cykliczne kursy z zakresu chirurgii mikrograficznej Mohsa (CMM).

więcej

Program III Kursu Chirurgii Mikrograficznej Mohsa

Prywatny Ośrodek Chirurgii Plastycznej dr hab. n. med. Andrzeja Bieńka organizuje cykliczne kursy z zakresu chirurgii mikrograficznej Mohsa (CMM).

więcej